Panele Bruk-Bet 375 Wp, cena i porównanie modeli
W skrócie: Panele Bruk-Bet 375 Wp występują w serii BEM (orientacyjnie 780-870 zł netto za sztukę) i Perfect Edge (830-950 zł netto). Różnica 50-80 zł na module wynika głównie z wyglądu dachu i lepszej pracy w cieniu, a nie z wyższej mocy.

- Bruk-Bet BEM 375 vs Perfect Edge - Który Moduł Wybrać?
- Zestawy Fotowoltaiczne Bruk-Bet z Panelem 375 Wp - Ile Kosztuje 1 kWp?
- Polskie Panele PV Bruk-Bet - Gwarancja, Czas Dostawy i Opinie
Masz już wytypowany moduł 375 Wp, kalkulator w głowie pokazuje dziesiątki ofert i czujesz, że różnice w cenie sięgają kilkuset złotych przy identycznej mocy. To normalne - ceny paneli fotowoltaicznych Bruk-Bet Fotowoltaika zależą od serii, technologii ogniw i konfiguracji zestawu, a nie od samego wata. Poniżej rozbieram każdy wariant 375 Wp na czynniki pierwsze, pokazuję realne widełki rynkowe i podpowiadam, kiedy ta moc ma sens, a kiedy przepłacasz za parametry, których dach nie wykorzysta.
Bruk-Bet BEM 375 vs Perfect Edge - Który Moduł Wybrać?
Bruk-Bet Fotowoltaika to polski producent modułów PV, który działa w strukturach znanej wcześniej grupy kostkowej, ale linia fotowoltaiczna powstała od zera w 2019 roku i ma własny zakład montażowy w Polsce. Moduły składane są z ogniw monokrystalicznych klasy A, dostarczanych przez sprawdzonych partnerów, a całość przechodzi testy EL przed wysyłką. Dla inwestora oznacza to jedno - krótszy łańcuch dostaw, mniejsze ryzyko opóźnień i pewność, że dokumentacja gwarancyjna wystawiana jest po polsku.
Seria BEM (Bruk-Bet Extreme Mono) to linia bazowa, zaprojektowana pod kątem maksymalnego stosunku ceny do mocy. Moduły BEM pracują w zakresie 320-400 Wp, mają aluminiową ramę 30 mm, hartowaną szybę 3,2 mm i stopień ochrony junction box IP68. Sprawność oscyluje wokół 19,8-20,4%, co plasuje je w środku stawki rynkowej - wystarczająco dobrze, by zmieścić 6,5 kWp na standardowym dachu 35 m², ale bez rewelacji przy ograniczonej powierzchni.
Seria Perfect Edge (PEM) to krok w stronę estetyki i wyższej gęstości mocy. Moduły korzystają z technologii half-cut, czyli ogniw ciętych na pół, co zmniejsza straty rezystancyjne i poprawia pracę przy częściowym zacienieniu. Warianty Full Black mają czarną folię tylną i czarną ramę, dzięki czemu zlewają się z dachem pokrytym antracytową dachówką. Model PEM.WS-375 generuje 375 Wp przy sprawności około 20,5% i wymaga o 8-10% mniej miejsca niż porównywalny moduł standardowy tej samej mocy.
| Parametr | BEM 375 | Perfect Edge PEM.WS-375 |
|---|---|---|
| Moc znamionowa | 375 Wp | 375 Wp |
| Sprawność modułu | ok. 20,0% | ok. 20,5% |
| Technologia ogniw | mono PERC | half-cut mono PERC |
| Liczba ogniw | 120 (6×20) | 120 (6×20) |
| Napięcie MPP | ok. 34,5 V | ok. 34,2 V |
| Prąd zwarciowy | ok. 11,3 A | ok. 11,5 A |
| Wymiary | 1755×1038×30 mm | 1755×1038×30 mm |
| Waga | ok. 19,5 kg | ok. 19,8 kg |
| Współczynnik temperaturowy Pmax | -0,35%/°C | -0,35%/°C |
| Gwarancja produktowa | 15 lat | 15 lat |
| Gwarancja liniowa mocy | 25 lat (84,8% po 25 r.) | 25 lat (85% po 25 r.) |
| Cena orientacyjna netto za szt. | 780-870 zł | 830-950 zł |
Z powyższego zestawienia wynika różnica około 50-80 zł na module, która przy instalacji 10 sztuk daje 500-800 zł. Tyle kosztuje przyjemniejszy wygląd dachu i nieco lepsza praca w cieniu - decyzja czysto estetyczna i techniczna, nie finansowa. Jeśli dach jest prosty, bez lukarn i kominów rzucających cień po południu, BEM 375 da identyczny uzysk roczny jak Perfect Edge, a właściciel zaoszczędzi kwotę wystarczającą na dobry monitoring.
Przy wyborze między tymi seriami działa prosta reguła: pełne nasłonecznienie i prosty dach to argument dla BEM, dach wielopołaciowy lub w pobliżu wysokich drzew to argument dla Perfect Edge. Mechanizm jest czysto fizyczny - moduł half-cut dzieli prąd na dwie ścieżki, więc gdy cień pada na połowę ogniw, druga nadal pracuje z pełną wydajnością. W klasycznym module BEM zacienienie 30% powierzchni potrafi obniżyć uzysk całego stringu nawet o 50%.
Zestawy Fotowoltaiczne Bruk-Bet z Panelem 375 Wp - Ile Kosztuje 1 kWp?
Cena samego panelu to dopiero początek rachunku - liczy się koszt kompletnego systemu z inwerterem, konstrukcją, okablowaniem i montażem. Bruk-Bet sprzedaje gotowe zestawy od 2 kW do 10 kW, co odpowiada mniej więc 6-27 modułom 375 Wp. Cena zestawu rośnie niemal liniowo z mocą, ale koszt jednego kilowata szczytowego (zł/kWp) delikatnie spada przy większych instalacjach, bo koszty stałe (inwerter, zabezpieczenia, robocizna) rozkładają się na więcej modułów.
| Moc zestawu | Liczba modułów 375 Wp | Cena zestawu brutto | Koszt 1 kWp | Szacowana produkcja roczna |
|---|---|---|---|---|
| 2 kW | 5-6 | 12 239 zł | ~6 120 zł | 1 800-2 100 kWh |
| 3 kW | 8 | 16 605 zł | ~5 535 zł | 2 700-3 150 kWh |
| 4 kW | 10-11 | 20 664 zł | ~5 166 zł | 3 600-4 200 kWh |
| 5 kW | 13-14 | 27 429 zł | ~5 486 zł | 4 500-5 250 kWh |
| 6 kW | 16 | 33 210 zł | ~5 535 zł | 5 400-6 300 kWh |
| 10 kW | 26-27 | 48 585 zł | ~4 859 zł | 9 000-10 500 kWh |
Zestaw 5 kW z 13-14 panelami 375 Wp to dziś najczęstszy wybór właścicieli domów jednorodzinnych o rocznym zużyciu 4 500-5 000 kWh. Przy obecnym profilu zużycia czteroosobowej rodziny (pralka, zmywarka, pompa ciepła, ładowanie auta sporadycznie) taka instalacja pokrywa potrzeby od marca do października i wymaga zakupu prądu z sieci jedynie w mroźne miesiące zimowe. Cena 27 429 zł brutto oznacza koszt jednostkowy około 5 486 zł/kWp, co po odjęciu ulgi termomodernizacyjnej (do 53 000 zł odliczenia) realnie spada do około 3 600-4 200 zł/kWp w pierwszym roku rozliczenia.
Zestaw 10 kW ma sens przy dwóch zupełnie różnych profilach zużycia. Pierwszy to dom z pompą ciepła i autem elektrycznym ładowanym nocą taryfą G12, gdzie roczne zużycie przekracza 9 000 kWh. Drugi to mała firma, warsztat lub biuro z klimatyzacją i serwerownią, która potrzebuje magazynu energii w postaci nadprodukcji oddawanej do sieci. W obu przypadkach kluczowy jest trójfazowy inwerter o mocy co najmniej 10 kW, najlepiej hybrydowy z możliwością podpięcia akumulatora.
Większość zestawów 375 Wp Bruk-Bet jest dostępna na zamówienie z terminem realizacji 4-8 tygodni. Decydując się na konkretną konfigurację jesienią, warto uwzględnić czas oczekiwania przy planowaniu montażu przed sezonem zimowym. Zespoły montażowe często rezerwują terminy z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
Kiedy Panele 375 Wp To Za Dużo?
Jeśli dach ma mniej niż 18 m² powierzchni użytkowej po odjęciu strefy kalenicy i okapu, 13 paneli 375 Wp po prostu się nie zmieści albo trzeba będzie zrezygnować z zachowania wymaganych odstępów pożarowych. Przepisy przeciwpożarowe (norma PN-EN 13501-5 dla pokryć dachowych) wymagają, by strefa pożarowa wokół komina i kosza dachowego pozostawała wolna od modułów, co w praktyce zabiera 2-3 m² na każdy element przechodzący przez połać.
Drugim przypadkiem jest dach płaski pokryty membraną EPDM lub papą termozgrzewalną, gdzie moduły stawia się na konstrukcji balastowej bez kotwienia. Każdy panel 375 Wp waży około 20 kg, a wraz z ramą montażową i balastem betonowym obciążenie sięga 80-120 kg/m². Stropodach w starszym budownictwie (płyty WPS sprzed 1995 roku) ma często nośność obliczeniową 150 kg/m², więc instalacja 5 kW oznacza 600-700 kg samej konstrukcji, plus obciążenie śniegiem dochodzące do 120 kg/m² w III strefie śniegowej.
Kiedy 375 Wp To Optymalny Wybór?
Najlepszy scenariusz to dach skośny o nachyleniu 30-40° skierowany na południe, południowy wschód lub południowy zachód, bez zacienienia od drzew i kominów. Przy sprawności modułu 20,5% i albedo dachówki ceramicznej 0,3-0,4, instalacja 5 kW z panelami Perfect Edge wyprodukuje rocznie od 4 800 do 5 200 kWh w centralnej Polsce (strefa II nasłonecznienia). To pokrywa potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego z nadwyżką 200-400 kWh, którą można przeznaczyć na ładowanie roweru elektrycznego albo zmagazynować w bojlerze z grzałką sterowaną smartfonem.
Przy połaci skierowanej na wschód lub zachód uzysk spada o 10-15%, ale w godzinach porannych lub popołudniowych szczyt produkcji trafia dokładnie na czas największego domowego zapotrzebowania. To układ bardziej autokonsumpcyjny niż eksportowy - mniej nadwyżki oddanej do sieci po 15 groszach za kilowatogodzinę, więcej prądu zużywanego na bieżąco po koszcie alternatywnym 0,90-1,10 zł/kWh z taryfy G11. Z finansowego punktu widzenia to zawsze korzystniejsze, bo każda zaoszczeczona kilowatogodzina to ta, której nie kupujesz od sprzedawcy.
Polskie Panele PV Bruk-Bet - Gwarancja, Czas Dostawy i Opinie
Bruk-Bet Fotowoltaika udziela 15-letniej gwarancji produktowej na wady materiałowe i wykonawcze oraz 25-letniej gwarancji liniowej na spadek mocy. Warunek jest typowy dla branży - po 25 latach moduł nie może generować mniej niż 84,8% mocy nominalnej dla serii BEM i 85% dla Perfect Edge. To niewielka różnica, ale odzwierciedla fizyczne właściwości ogniw half-cut, które wolniej tracą wydajność dzięki niższej temperaturze pracy każdej połówki ogniwa.
Certyfikaty obejmują IEC 61215 (trwałość mechaniczna i elektryczna), IEC 61730 (bezpieczeństwo użytkowania) oraz PN-EN ISO 9001:2015 dla procesu produkcji i montażu. Moduły przechodzą testy odporności na grad (gradziny 25 mm przy prędkości 23 m/s, czyli krupa wielkości kury), test obciążenia śniegiem 5400 Pa i test cykli termicznych od -40°C do +85°C. To standard wymagany na rynku unijnym, ale wiele paneli z Dalekiego Wschodu ma certyfikaty wydane przez laboratoria bez akredytacji ILAC - tutaj dokumenty wystawia TÜV Rheinland lub TÜV SÜD, co zamyka temat.
Opinie użytkowników polskich paneli fotowoltaicznych skupiają się na trzech elementach. Pierwszy to czas dostawy - większość hurtowni deklaruje 5-14 dni dla serii BEM i 3-6 tygodni dla Perfect Edge Full Black, co wynika z mniejszej skali produkcji wariantów estetycznych. Drugi element to komunikacja - polska infolinia i serwis gwarancyjny reagują w 48 godzin, co w praktyce oznacza wymianę wadliwego modułu w ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia. Trzeci aspekt to brak pośredników - producent zna każdą partię ogniw i potrafi wskazać dostawcę wafla krzemowego, z którego powstał konkretny panel.
Na Co Zwrócić Uwagę Przed Zakupem?
- Moc a napięcie MPP - inwerter musi pracować w zakresie napięć modułu, inaczej traci sprawność przy niskim natężeniu promieniowania.
- Przekrój kabla DC - dla instalacji 10 kW stosuje się 4 mm² lub 6 mm², cieńszy kabel grzeje się i obniża uzysk o 0,5-1% rocznie.
- Zabezpieczenia przepięciowe - SPD typu 1+2 po stronie DC i AC chronią inwerter przed wyładowaniami atmosferycznymi, koszt około 600-900 zł, ale oszczędza kilka tysięcy.
- Konstrukcja montażowa - klemy krawędziowe i środkowe muszą mieć atesty producenta paneli, brak zgodności oznacza utratę gwarancji.
- Wentylacja od spodu modułu - minimum 100 mm odstępu od poszycia, inaczej ogniwo grzeje się powyżej 65°C i traci 0,4% mocy na każdy stopień powyżej 25°C.
- Strefa wiatrowa i śniegowa - w III strefie śniegowej (wschodnia część Mazowsza, Lubelszczyzna) dobiera się więcej kotew dachowych, by spełnić Eurokod 1 (PN-EN 1991-1-3).
Sprawdzona procedura przed podpisaniem umowy wygląda tak: projekt techniczny wykonuje instalator z uprawnieniami SEP, a nie hurtownia. Projekt musi zawierać obliczenia obciążenia dachu, schemat elektryczny z zabezpieczeniami, dobór inwertera z marginesem mocy 10-15% w górę oraz prognozę uzysków wyliczoną z danych PVGIS dla konkretnej lokalizacji. Bez tych czterech elementów cena paneli jest jedynie cyfrą bez kontekstu.
Jak Wybrać Optymalny Zestaw 375 Wp?
Przy rocznym zużyciu do 3 000 kWh (single, mieszkanie, domek letniskowy) wystarczy zestaw 2 kW z pięcioma modułami, ale uwaga - taka instalacja ma sens tylko jako uzupełnienie taryfy G12, bo magazyn energii w sieci rozliczany jest w modelu opustu. Przy zużyciu 4 000-5 500 kHz (rodzina 2+2, standardowy dom) celuj w 5 kW, a przy 6 000-8 500 kWh (dom z pompą ciepła, klimatyzacja) w 6-7 kW. Zużycie powyżej 9 000 kWh oznacza już magazyn energii lub przewymiarowanie instalacji do 10 kW, bo opłacalność każdego dodatkowego kilowata rośnie po przekroczeniu progu autokonsumpcji 70%.
Pełna moc 375 Wp
Wariant dla dachów o dużej powierzchni i niskim zacienieniu, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Perfect Edge 375 sprawdza się tu najlepiej dzięki sprawności 20,5% i technologii half-cut. Cena wyższa o 50-80 zł za sztukę, ale w skali instalacji to inwestycja 500-800 zł w lepszy uzysk roczny.
Mocniejszy moduł 400 Wp
BEM 400 Wp dla dachów bardzo ograniczonych powierzchniowo, gdzie liczy się gęstość mocy na m². Sprawność rośnie do 20,8%, ale cena skacze do 1 173 zł za sztukę - o 40% więcej niż BEM 375 za 10% mocy. Mechanizm: ogniwo większej powierzchni zbiera więcej fotonów, ale prąd wyjściowy rośnie, a wraz z nim straty rezystancyjne w okablowaniu.
Bruk-Bet nie oferuje jeszcze w ofercie paneli bifacjalnych (dwustronnych), choć linia montażowa ma rezerwę na taką produkcję. Bifacjalność zwiększa uzysk o 5-15% dzięki odbiciom od podłoża, ale wymaga jasnego pokrycia dachu lub montażu na gruncie - inwestor z dachówką ceramiczną nie wykorzysta potencjału. Jeśli producent wprowadzi tę opcję w 2026 roku, warto rozważyć dopłatę na poziomie 150-200 zł za moduł, bo zwrot z dodatkowej produkcji następuje w 3-4 lata.
Kalkulator poniżej przelicza orientacyjną cenę zestawu 5 kW w zależności od wybranej serii modułów i liczby paneli. Pozwala też oszacować koszt 1 kWp - najczytelniejszy wskaźnik porównawczy między ofertami różnych instalatorów.
Wynik 27 429 zł brutto dla zestawu 5 kW obejmuje moduły, inwerter trójfazowy, konstrukcję dachową, zabezpieczenia i montaż z uruchomieniem. Cena 1 kWp na poziomie 4 859 zł lokuje ofertę Bruk-Bet w środku polskiego rynku - nie jest najtaniej (liderzy cenowi schodzą do 4 400 zł/kWp), ale jest konkurencyjnie przy zachowaniu krajowej produkcji i pełnej dokumentacji gwarancyjnej. Po odjęciu ulgi termomodernizacyjnej w PIT (do 53 000 zł odliczenia od dochodu) efektywny koszt inwestycji spada o 8 700-17 000 zł w zależności od stawki podatkowej właściciela.
Wybierz instalatora z własnymi brygadami montażowymi, nie pośrednika. Pośrednik dolicza 10-18% marży, a ekipa montażowa i tak pracuje dla tego samego podwykonawcy. Projekt instalacji powinien zawierać obliczenia z programu PVGIS lub PV*SOL z zaznaczeniem azymutu i kąta nachylenia, schemat rozdzielnicy głównej z wyłącznikami nadprądowymi B16A i różnicowoprądowymi 30 mA, oraz protokół pomiarów po montażu (napięcie obwodu otwartego, prąd zwarciowy, rezystancja izolacji). Tych pięć dokumentów to papiery, które decydują o realnej gwarancji, a nie deklaracje ze strony producenta.
Źródła danych: cenniki producenta i autoryzowanych dystrybutorów modułów Bruk-Bet (styczeń 2025), katalogi techniczne serii BEM i Perfect Edge, normy PN-EN 1991-1-3 (obciążenie śniegiem) oraz PN-EN 1991-1-4 (obciążenie wiatrem), IEC 61215 i IEC 61730 dla modułów PV, baza nasłonecznienia JRC PVGIS dla Polski, ulga termomodernizacyjna (ustawa o PIT, art. 26h). Strony referencyjne: bruk-bet.pl/fotowoltaika, re.jrc.ec.europa.eu/pvgis, siec.gov.pl.